چگونه من در کمتر از ۳ ماه ۱۴ کیلو کم کردم!؟

این پست را من خیلی وقت پیش می‌خواستم منتشر کنم اما به دلایل مختلف و همچنین اهمال و فراموشی عقب افتاد. اکنون من به دنبال روشی بهتر هستم و در پست‌های آتی آن‌ها را با شما در میان خواهم گذاشت.

  این یک تجربه شخصی است که در سال ۱۳۹۵ برای خودم اتفاق افتاد و توانستم در عرض ۲ ماه و خرده ای از ۸۹ کیلو گرم به ۷۵ کیلوگرم کاهش وزن پیدا کنم. البته این کار انقدر آسان نبود ولی توانستم در عرض مدت زمان کوتاهی به کاهش وزنی که نیاز بود برای مسابقه بدست آورم. چیزی که باعث شد تا دوباره احساس سبکی خود را پیدا کنم و بدون مشکل مسافتهای طولانی را پیاده طی کنم و با سبکی کامل بدوم.

 

همه ما دوست داریم تا وزن ایده آل خود را داشته باشیم اما فقط عده کمی از ما به آن رسیده‌اند. در اینجا من نمی‌خواهم به شما یک راه حل ساده و یا یک میانبر نشان دهم، قرار نیست داستان قرص جادویی ای را بگویم که با هر روز صبح خوردن بتوان در آخر ماه تبدیل به یک مانکن شد. بلکه قرار است از یک مسیر طولانی صحبت کنم یک مسیر سخت اما عملی، مسیر و روشی که از آن نتیجه بوجود خواهد آمد و هر نتیجه از آن کاملا بستگی به خود شخص دارد.

 

اما این روش سخت و در عین حال عملی چیست؟ بهتر است به تجربه خودم بپردازم و سپس وارد جزئیات روش شویم.

 

 

اواخر اردیبهشت سال ۱۳۹۵ بود که تصمیم گرفتم دوباره به دنیای ورزش بازگردم. تا بحال چندباری توی این  چند سال آخر به کلاسهای مختلف رفته بودم و رها کرده بودم. خیلی بهانه ها داشتم تا ورزش را عقب بیاندازم اما چیزی درونم دوباره مرا به سمت ورزش فرا می‌خواند. تصمیم خودم را گرفته بودم، جای من طبیعت، باشگاه و ورزشگاه بود. درست مثل هرکسی که ممکن است به یک یا چند جا تعلق خاطر داشته باشد. شب بود و خودم را به باشگاه نزدیک خانه رساندم و در کلاس موی تای به مربی گری استاد رستگار مقدم ثبت نام کردم. (برای کسانی که نمی‌دانند موی تای چه ورزشی است باید بگویم که یک ورزش رزمی مبارزاتی است – برای مطالعه به این مقاله ویکیپدیا مراجعه کنید). اولین بار بود که وارد موی تای (تای بوکس) می‌شدم. از جلسه بعدی وارد باشگاه شدم و تمرینات ابتدایی را شروع کردم. اما هیچ کدام از اینها کافی نبود، کسانی که با ورزشهای رزمی آشنایی دارند می‌دانند که وزن در این ورزشها بسیار مهم است و تقریبا یک نقش اساسی را بازی می‌کند به خصوص برای مسابقات، برای همین ممکن است شما یک رزمی کار را قد بلند را در وزن ۶۵ کیلوگرم مشاهده کنید.

برای پایین آوردن وزن خود باید تلاش می‌کردم چون می‌خواستم دوباره به حالت قبل بازگردم. تصمیم گرفتم تا تمرینات را به هرروز بکشانم. هیچ کس با ۳ روز در هفته آنهم ۲ ساعت تمرین نمی‌تواند به وزن ایده آل (زیاد یا کم) خود برسد. با پیدا کردن استاد قدیمی خودم در وشوو و استاد خوبم آقای رضایی در سبک وینگ چون کنگفو دوباره تمرینات رشته اصلی خودم را اضافه کردم. تمرینات را به هرروز رساندم اما مهمتر از تمرین غذایی بود که باید می‌خوردم. تغذیه ای که قرار است تبدیل به سوخت بدن من شود و رشد سلولهایم را تامین کند. مطمئنا با خوردن ۲ وعده فست فود در هفته (و خیلی‌ها بسیار بیشتر) نمی‌توان وزن خود را کاهش داد حتی در صورتی که سنگین ترین تمرینات و ورزشها را انجام داد. از طرفی دیگر با خوردن غذاهای مضر توان و انرژی و سلامتی برای انجام آن ورزشها باقی نمیماند. تصمیم گرفتم تا عادت غذایی خودم را تغییر دهم. دیگر غذاهای مضر در سبد غذای من جایی نداشت.

 

 

همچنین به پزشک خانوادگی خودمان مراجعه کردم و تحت نظر ایشان آزمایش های لازم را دادم و بعد از تایید ایشان درمورد روش و تغذیه خود کارم را شروع کردم. حالا احساس بهتری داشتم من ورزش را جایگزین تنبلی کرده بودم. حتی روزهای دیگر به ورزش وینگ چون تحت نظر مربیان ارشد ایران در خانه وینگ چون ایران می‌پرداختم. هر روز من شده بود ورزش البته سوای کارهای روزانه، در حقیقت کارهای بیهوده حذف شدند و به ورزش اختصاص داده شدند. اواسط مرداد ماه بود که دیگر احساس سنگینی در حرکت را نداشتم. به راحتی سربالایی ها را طی میکردم. آن وقت بود که تقریباً ۱۰ کیلو از وزن خودم را کم کرده بودم. اواخر مرداد ماه بود که بیش از ۱۳ کیلو از وزن خود را کاهش دهم. و با سلامتی کامل بدون هیچ معجزه و یا روش مضری به راحتی وزن خودم را کاهش دهم.

 

 

بله البته ۱۳ کیلو در این مدت برای کسی که سابقه ورزشی نداشته باشد می‌تواند حتی مضر باشد. اما قرار نیست همه مثل هم باشیم چون هدف ما باهم فرق دارد. در هرصورت این روش بسیار پاسخگو و عملی است. نتیجه برای هرکس متغیر است مطمئنا کسی که بخواهد وارد رینگ مسابقات شود بسیار سنگیتر از این روش را انجام خواهد داد مانند کسانی که روزی ۸ الی ۱۲ ساعت ورزش می‌کنند قبل مسابقات، اما برای کسی که می‌خواهد در مدت زمانی معقول وزن خود را به تدریج تنظیم کند این روش را بسیار سبکتر انجام خواهد داد.

 

 

اما مهمترین بخش این روش کاهش وزن نیست. بلکه سلامتی است که از طریق تغذیه سالم و ورزش و عادت به آنها به دست خواهیم آورد است. نیاز به یک شکم شش تکه نیست تا از زندگی خود لذت ببریم کافیست تا سلامت باشیم و به سوی خوبیها، سلامتی و اهداف و آرزوهایمان گام برداریم، آفرینش هر کس زیبایی خودش را دارد و همین تفاوت هاست که ما را منحصر به فرد می‌کند و به ما یاد آوری می‌کند که خودمان باشیم.

این کاهش وزن من مدیون پیوسته و منظم بودن تمرینات و مهمتر از آن تغذیه سالمی بود که من داشتم. من فست فود را بطور کامل حذف کرده بودم و سرخ کردنی را به حداقل ممکن رسانده بودم و میوه و سبزیجات زیادی در رژیم خودم گنجانده بودم. ترکیب این رژیم سالم و ورزش روزانه منظم باعث شد که من به هدف خودم به راحتی برسم.

 

 

در اینجا به چند نکته می پردازم که شما را در این مسیر قرار خواهد داد به شرطی که به آنها عمل کنید:

 

۱. با خود تصمیم بگیرید که اول سلامت باشید و زندگی خود را به سوی سلامتی پیش ببرید. هیکل و  بدن شما هنگامی خوش فرم است که در سلامتی به سر ببرید. قبل از اینکه شروع به هرکاری کنید باید با خودتان رو راست باشید، لاغر شدن و روی فرم بودن به هر قیمتی میسر نیست و اگر هم به آن برسید مطمئناً بهای سنگینی از خود پرداختید که آن بها سلامتی شماست. بدن شما همانطور که مدت زمانی را صرف کرده و اضافه وزن آورده همانطور هم زمان خواهد برد تا وزن خود را از دست بدهد، خیالتان آسوده باشد که راه یک شبه و یا قرص معجزه آسا یا فرمول خاصی وجود ندارد. باور کنید شما دوست نخواهید داشت که با کسالت و اعصاب ضعیف، ضعف بدنی ناشی از انواع امراض و دردهای مضمن را تجربه کنید در حالی که وزن ایده آل خود را با راه های یک شبه پیموده‌اید. پس در اینجا اولیت ما با سلامتی است و تا وقتی که به آن خدشه‌ای وارد نشود به تمرینات خود ادامه می‌دهیم.

 

 

۲. هدف خود را از کاهش وزن مشخص کنید، هدف شما از کاهش وزن و لاغر شدن چیست؟ آیا بخاطر تبلیغات اینکار را انجام می‌دهید؟ میخواهید با مُد روز پیش بروید؟ یا نگران سلامتی خود هستید؟ در هر صورت هدف شما تعیین کننده تمام کارهایی است که انجام خواهید داد. من توصیه میکنم که بخاطر سلامتی خودتان وزن خود را در حالت ایده آل و یا عادی نگه دارید. در صورتی که هدفتان در حد یک آرزو است و فقط دوست دارید تا وزن خود را کاهش دهید، این راه به درد شما نخواهد خورد. پس هدف خود را کاملا روشن کنید و همیشه انگیزه خود را بالا ببرید. یادتان باشد انگیزه مانند یک موج سینوسی است و شما باید آن را شارژ کنید به خصوص در آغاز کار و قبل از عادت کردن به کاری. یادتان باشد با خرید کفش و لباس ورزشی شما لاغر که نمی‌شود هیچ، سلامتی مالی خود را هم بیهوده به خطر می‌اندازید.

 

 

۳. با پزشک خود مشورت کنید، قبل از اینکه یک برنامه‌ای را شروع کنید و بی گدار به آب بزنید. برای همین بهتر است قبل از آغاز کردن با پزشک خود مشورت کنیم تا از سلامتی خود مطمئن باشیم، این موضوع درمورد کسانی که سابقه بیماری دارند و یا دارای بیماری هستند بسیار مهمتر است، همچنین کسانی که تا به حال ورزش نکرده‌اند و یا بیشتر از ۲ سال است که ورزشی نداشته‌اند بهتر است تا حتما با پزشک خود مشورت کنند. البته قصد ترساندن شما را ندارم، در حقیقت مشورت با پزشک یک شرط عقلی است اینکار سبب می‌شود با شرایط خودمان آشنا شویم به راحتی مسیر را بر اساس نیاز و شرایط بدنی خود آغاز کنیم. همچنین پزشک شما می‌تواند با مکمل‌ها و یتامینهای غذایی شما را تقویت کند و سلامتی شما را بیشتر تضمین نماید.

 

 

۴. برنامه خود را بنویسید، آغاز کنید، هنگامی که تمام مراحل پیش از حرکت را پشت سر گذاشتید آماده اید تا برنامه خود را شروع کنید. قبل از شروع هر برنامه آن را مکتوب کنید و جلوی چشم خود قرار دهید. برای اینکه برنامه داشته باشید می توانید در یک کلاس ورزشی اسم نویسی کنید (ترجیحاً کلاسی و ورزشی که با روحیات شما سازگار است). با اینکار شما خود را مقیدتر می کنید تا هم ورزش کنید هم درصورتی که استاد باتجربه و خوبی داشته باشید می توانید از تجربیات و دانش ایشان استفاده کنید و برنامه دریافت کنید.

 

 

راه دوم این است که خودتان از برنامه های سبک شروع کنید. واقعا نیاز نیست برای انجام اکثر تمرینهای ورزشی ساده در یک باشگاه و ورزشگاه مجهز کمک بگیرید و اگر بودجه مالی یا زمانی شما اجازه باشگاه را به شما نمی دهد می توانید از برنامه های رایگان سراسر اینترنت شروع کنید و یا حتی به ورزشهای همگانی که در پارکها صبحها برگزار می گردد (به خصوص روزهای تعطیل) بپیوندید. از ورزش های ساده شروع کنید و آنها را در برنامه خود جای دهید. مهم انجام و پایبند بودن به برنامه است، و اثر آن هنگامی شروع خواهد شد که شما نظم بگیرید و مقید به آن، انجامش دهید. با یک یا چند بار انجام دادن و رها کردن شما هیچ نتیجه ای جز اتلاف وقت خود نخواهید گرفت. هرگاه احساس پایین بود و خمودگی داشتید هدف خود را ببینید و به خود انگیزه دهید.

 

 

۵. تمرینات خود را با ریتم و نظم ادامه دهید، هنگامی که نرمشها و ورزش خود را طبق برنامه آغاز کردید کمی سختی خواهید کشید اما پس از مدتی آسان خواهد شد. این آسان شدن در حقیقت نتیجه شروع شما است. برای اینکه نتیجه بگیرید باید برنامه را منظم انجام دهید، آن را تکرار کنید تا بدن شما با آن آشنا شود و تبدیل به عادت شما گردد. معمولا در حدود یک ماه طول خواهد کشید (همیشه استثنا وجود دارد). یادتان باشد تا هنگامی که خود را عادت نداده‌اید تا طبق برنامه خود پیشروی کنید نمی‌توانید نتیجه خود را ببینید. پس بصورت مداوم و منظم به تمرینات خود ادامه دهید.

 

 

۶. مرز خود را بشکنید. یک خبر خوش و یک خبر بد یا بهتر بگویم یک خبر سخت. خبر خوش اینکه شما بعد از مدتی بدن خود را عادت داده‌اید و آماده هستید. در این مرحله شما از ورزش و نرمش خود لذت خواهید برد. بله نرمش کردن حالا لذت بخش است اما حالا وقت خبر سخت است. شما باید مرز خود را بشکنید. باید بیشتر از قبل برنامه را اجرا کنید و تعداد حرکات را بالا ببرید. برای مثال اگر ۲۰ تا شنا میرفتید حالا باید دست کم ۲۱ تا شنا بروید و فردا باز هم بیشتر یا اگر ۲ کیلومتر می‌دویدید حالا باید ۲۱۰۰ متر بدوید و پس از آن ۲۲۰۰ متر و یا حتی بیشتر. باید به مرز خود برسید و آن را بشکنید. این نکته بسیار مهم و کلیدی است که مرز خود را بشکنید تا به نتیجه خود برسید.

 

 

۷. به برنامه خود وفادار بمانید. منتظر معجزه نباشید، شما از تلاش و کار خود نتیجه خواهید گرفت نه از میانبرهای نادرست. به برنامه خود وفادار بمانید و آن را به موقع انجام دهید. بدن شما آرام آرام رو به سلامتی پیش خواهد رفت. برنامه شما راه موفقیت شماست پس از آن منحرف نشوید. رژیم غدایی شما همانقدر مهم است که ورزش و تمرینات شما مهم است و حتی بیشتر. بصورت دوره‌ای با پزشک خود مشورت نمایید. به یاد داشته باشید که شما درحال رسیدن به سلامتی و سپس وزن مناسب و یا ایده آل خود هستید.

 

 

۸. انگیزه خود را بازیابید، معمولاً در میان هر راهی ما دلسرد می‌شویم، دلسرد شدن درست هنگامی اتفاق خواهد افتاد که نزدیک به نتیجه هستیم و یا دست کم نیمی از راه را پیموده‌ایم. با مرور کارهای خود و خلوت کردن با خود خواهید دریافت که شما دیگر مثل سابق نیستید بلکه چندین گام از قبل خود جلوتر هستید و سالمتر. دوباره نگاهی به هدف خود بیاندازید و به خودتان یادآوری کنید که درجه اول سلامتی خودتان است که حالا به آن نزدیکتر هستید. سپس نوبت به وزن دلخواه خواهد رسید که به آن هم نزدیک شده اید. هدف خود را جلوی چشم خود قرار دهید، انگیزه خود را باید در این مواقع شارژ کنید باید به آن سوخت برسانید. می توانید از کلیپ‌های الهام بخش و انگیزشی استفاده کنید، می‌توانید از نوشته ها و جملات انگیزشی استفاده کنید. هرکار که می‌کنید باید شما را به سمت پیشرفت بیشتر ببرد و انگیزه شما را بهتان برگرداند.

 

 

۹. از لحظه لذت ببرید. یکی از نکاتی که بسیار به شما کمک خواهد کرد این است که از لحظه لذت ببرید. از ورزش خود لذت ببرید از رژیم غذایی سالم خود لذت ببرید. شما برای یک ورزشکار حرفه ای شدن ورزش نمیکنید که سختی و درد و رنج زیادی تحمل کنید. پس از سختی ها، نرمشها و لحظات خود لذت ببرید. اینکار باعث میشود تا تسلیم نشوید و برنامه خود را به راحتی اجرا کنید. لذت بردن از لحظات خود را یاد بگیرید و از زندگی (تازه) خود لذت ببرید.

 

 

۱۰. خود جدیدتان را در آغوش بگیرید. هربار که به برنامه خود عمل میکنید. یک گام به تغییر در خود قدم برداشته اید. بعد از مدتی شما دیگر شخص قبلی نیستید. اگر تنبل بودید، اگر عادت غذایی بدی داشتید، اگر حتی توان راهپیمایی ساده برای شما دشوار بود، اگر اهمالکاری داشتید و … حالا بعد از مدتی آنها یا ازبین رفته اند و یا کمرنگ شده اند. تبریک میگویم خود جدیدتان را در آغوش بکشید. این معجزه ورزش است. ورزشی توام با یک رژیم غذایی سالم. حالا کافیست خودتان را با قبل مقایسه کنید. شما پیشرفت کرده اید، شما تغییر کرده اید و شما سالمتر شده اید و به سلامتی ای که در راهش هستید بنگرید. خودتان را نگاه کنید. یادتان باشد که نباید به عادات اشتباه گذشته بازگردید و یادتان باشد که شما توانستید.

امیدوارم در این مسیر به خوبی پیش بروید و بتوانید سبکی و سلامتی را دوباره تجربه نمایید و یا اگر خوشبختانه اینگونه هستید گامهای بلندتر و استوارتری بردارید و نزدیکتر از قبل به آن باشید.

2 دیدگاه برای چگونه من در کمتر از ۳ ماه ۱۴ کیلو کم کردم!؟

 1. چه جالب
  شبیه همین اتفاق برای من افتاد. من هم در عرض ۳ ماه از ۸۲ به ۷۷ رسیدم
  نکاتی رو که گفتید کاملا درسته
  من مطمئنم کسانی که میخوان به وزن ایده‌آلشون برسن باید همین نکات رو رعایت کنند

  مقاله ی ارزشمندی بود
  پایدار باشید

  • علیرضا گفت:

   جناب معاشرتی عزیز، خیلی خوشحالم که شما هم چنین چیزی را تجربه کردید.
   امیدوارم همیشه سلامت و پایدار باشید.
   به شخصه از نوشته‌هاتون استفاده می‌برم.

 2. دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *